Džíny jsou jistě jedním z nejoblíbenějších oděvů na světě, a přesto stále existuje tajemství, které mnoho lidí fascinuje: k čemu jsou malé knoflíky, které se často nacházejí na kapsách džín? V tomto článku prozkoumáme toto téma do hloubky a odhalíme historii a funkčnost těchto malých prvků denimu.
Původ knoflíků na kapsách džínů
První džíny vyrobené s knoflíky vytvořil Levi Strauss v roce 1873. Důvod jejich přítomnosti je velmi jednoduchý: zpevnit strukturu kalhot a nabídnout zvýšenou odolnost v oblastech, které jsou napjaté nebo vystavené značnému mechanickému namáhání. Opravdu, při práci, ohýbání, dřepu nebo rotaci jsou kapsy první, kde dochází k napětí.
Levi Strauss to věděl a měl myšlenku integrace specifická tlačítka nazývaná nýty zvýšit odolnost svých džín. Ve své době byl tento vynález skutečnou revolucí, protože umožňoval dělníkům mít mnohem pevnější kalhoty, které se jen tak neroztrhly. Nýty si rychle získaly milovníky džínů a staly se základním prvkem tohoto ikonického oděvu.
Konstrukce a materiály džínových knoflíků
Součásti nýtu
A nýt se skládá ze dvou hlavních částí: válcového dříku a jeho hlavy. Tyč je prostrčena látkou, zatímco hlava nýtu spočívá na vnější straně. Poté se volný konec tyče zplošťuje, aby se mezi oběma konci udržely různé vrstvy tkáně. Výsledkem je silné vyztužení, které zabraňuje vyboulení švů nebo látek pod tlakem.
Džínové knoflíkové materiály
V minulosti se nýty často vyráběly v masivní mosaz, což jim dalo velkou pevnost a odolnost. Dnes najdeme nýty z pokovené mosazi, niklu, mědi a dokonce i nerezové oceli. Mezi těmito materiály zůstává mosaz velmi běžná díky své pevnosti, odolnosti vůči korozi a historickému vzhledu.
Je třeba poznamenat, že někteří výrobci se rozhodnou pro knoflíky bez obsahu niklu ve svých návrzích, aby se minimalizovalo riziko alergií u osob citlivých na tento prvek.
Různé typy knoflíků na džínách a jejich použití
Klasický nýt
Toto je nejčastější. Jedná se o malý kovový díl s a plochá nebo zaoblená hlava která je připevněna ke kapse džínů pro zpevnění švů. Tento typ knoflíku dodává džínovině nejen pevnost, ale svým retro vzhledem přináší i určitý styl.
Ozdobný nýt
V určitých případech je nýt přeměněn na ozdobný předmět a zobrazuje různé vzory, tvary a barvy. Může být osazen drahým kamenem, mít rytou hlavu nebo dokonce smaltovaný. Tento typ knoflíku dodává džínům estetický nádech a zároveň si zachovává svou primární zpevňující funkci.
Patentky a další uzavírací systémy
Kromě nýtů existují také patentkyz magnetické tlaky nebo dokonce zipy na džínách. Cílem těchto systémů je zajistit uzavření poklopce nebo udržet kapsy uzavřené a bezpečné, v závislosti na preferencích návrhářů a nositelů džín.
Tipy na údržbu, abyste udrželi knoflíky na džínách v dobrém stavu
- Prát naruby:Aby se knoflíky nepoškodily, doporučujeme džíny před vložením do pračky obrátit naruby. Tímto způsobem bude omezeno tření o jiné oblečení.
- Zkuste omezit praní:Obecně platí, že džíny velmi dobře drží při následném praní. Je však třeba mít na paměti, že čím více se oděv pere, tím více se zhoršují jeho materiály a prvky. Chcete-li zachovat knoflíky džínů, je vhodné prádlo co nejvíce rozložit.
- Vyhněte se sušičce:Teplo a náhlé pohyby sušičky mohou poškodit tlačítka a další kovové části. Vyberte si je sušit pod širým nebem, abyste udrželi džíny a jejich knoflíky v dobrém stavu.
- Při žehlení dávejte pozor:Některé typy nýtů nebo knoflíků mohou být poškozeny, pokud je na ně žehlička aplikována přímo. Abyste tomu zabránili, nezapomeňte je při žehlení obejít nebo použít látkovou záložku jako další ochranu.
Malé knoflíky na kapsách džínů mají zkrátka specifickou funkci: posílit odolnost džínoviny proti tahu a tření. I když jsou často diskrétní, tyto nýty jsou nezbytné pro zajištění dlouhé životnosti tohoto základního oděvu v našich skříních. Takže až si příště obléknete své oblíbené džíny, myslete na tyto důmyslné knoflíky, které vás provázejí každý den!