V historii vesmírných misí se nikdy neuvažovalo o týmu složeném výhradně z žen. Zdá se však, že s budoucí misí na Mars se příliv obrací. Několik nedávných studií skutečně naznačuje, že 100% ženská posádka by pro tuto ambiciózní expedici měla mnoho výhod. V tomto článku zjistíme, proč dnes vědci doporučují tento přístup.
Výhoda ženského metabolismu ve vesmíru
Podle různých výzkumů, ženský metabolismus by byl lépe přizpůsoben extrémním podmínkám vesmíru. Ženy spotřebují v průměru méně energie a kyslíku než muži. K přežití ve vesmíru by tedy vyžadovaly méně zdrojů, což je zásadní faktor, pokud jde o plánování dlouhé mise, jako je průzkum Marsu, která by mohla trvat několik let.
Menší spotřeba jídla a vody
Kromě průměrné nižší spotřeby kyslíku než jejich mužské protějšky potřebují ženy k udržení hmotnosti také méně kalorií. Vzhledem k omezením spojeným se zásobováním potravinami během vesmírných misí mohou být tyto rozdíly z dlouhodobého hlediska velmi významné.
Lepší odolnost proti rozpadu svalů
Ženy také vykazovaly větší odolnost vůči rozpadu svalů způsobenému stavem beztíže. Tento jev je velkým problémem pro astronauty, kteří tráví dlouhou dobu ve vesmíru. Přestože pravidelné fyzické cvičení pomáhá tento proces zpomalit, ženy by přirozeně měly lepší ochranu proti této svalové slabosti.
Smíšené posádky: ne nutně ideální pro mezilidské vztahy
Je známo, že vesmírné mise jsou extrémně psychicky a emocionálně náročné. Toto je důležitý aspekt, který je třeba vzít v úvahu při výběru kandidátů a sestavování týmů. Omezené prostory, samota a vzdálenost mohou způsobit značné vztahové napětí.
Méně konkurenční prostředí, upřednostňující vzájemnou pomoc a spolupráci
Studie ukázaly, že výhradně ženské skupiny mají tendenci být méně konkurenceschopné a poskytovat více podpory a vzájemné pomoci mezi svými členy. Tyto vlastnosti by byly zvláště výhodné během misí na průzkum vesmíru, kde úspěch závisí na schopnosti posádky spolupracovat tváří v tvář problémům, kterým čelí.
Efektivnější komunikace
Bylo pozorováno, že ženy jsou v interpersonálních kontextech často komunikativnější a expresívnější než muži. Tato kvalita by mohla mít značné výhody pro posádku mise na Marsu, kde je efektivní a jasná komunikace zásadní pro předcházení nedorozumění a potenciálně fatálních chyb.
Otázka rovnosti pohlaví při průzkumu vesmíru
Kromě výše popsaných fyziologických a psychologických výhod lze výběr čistě ženské posádky pro misi na Mars zkoumat také z pohledu zastoupení žen ve vědeckých a technologických oborech, kde většinou dominují muži.
Inspirativní vzory pro budoucí generace
Rozvoj dovedností a zájmu mladých dívek o vědecké a technické obory je v posledních letech prioritním cílem. Skutečným zdrojem inspirace by mohla být ilustrace žen v čele mise tak ambiciózní a významné, jako je průzkum Marsu. pro budoucí generace a povzbudit více mladých dívek, aby se zapojily do těchto odvětví.
Podpora vyváženého zastoupení žen a mužů ve vesmírném sektoru
Mnoho žen se již zapsalo do historie vesmírného průzkumu, ale zůstávají nedostatečně zastoupeny v misích a vedoucích pozicích ve vesmírných agenturách. Volba 100% ženské posádky by tak mohla přispět ke snížení této nerovnosti a podpoře rovnosti pohlaví při našem dobývání vesmíru.
Čistě ženská posádka by přinesla nejen fyziologické a psychologické výhody, ale také silný symbol ve prospěch rovnosti pohlaví ve vesmírném prostředí. Kombinace těchto faktorů může poskytnout pouze podložené argumenty, které podporují doporučení 100% ženské posádky pro misi na Mars.