Zde je 5 netušených důvodů, které vám brání zhubnout i přes vaši snahu!

Alenka Procházková

Dodržujete vyvážený jídelníček a pravidelně cvičíte, ale nedaří se vám zhubnout? Nebojte se, řešení může spočívat v několika netušené faktory. Zde je 5 důvodů, které by mohly vysvětlit, proč i přes snahu nehubnete.

1. Špatná kvalita nebo nedostatečný spánek

Spánek je nezbytný pro udržení zdravé hmotnosti. Vskutku, nedostatek spánku může vést ke zvýšené chuti k jídlu, zejména pro potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku. Toto neodolatelné nutkání sníst je způsobeno zvýšenou tvorbou hormonu zvaného ghrelin, který stimuluje chuť k jídlu, a poklesem dalšího hormonu, leptinu, který našemu mozku říká, že jsme sytí.

Jak zlepšit kvalitu vašeho spánku?

 • Vytvořte si pravidelný spánkový režim tím, že budete chodit spát a vstávat ve stanovenou dobu.
 • Udržujte v ložnici chladnou teplotu.
 • Vyhněte se obrazovkám (televize, smartphone, tablet) alespoň hodinu před spaním.
 • Podporujte relaxační aktivity, jako je čtení nebo jóga.

2. Chronický stres

Stres může být také klíčovým faktorem pro vaše potíže s hubnutím. Když jsme ve stresu, naše tělo vylučuje hormon kortizol, který způsobuje zvýšení chuti k jídlu a podporuje ukládání tuku, zejména kolem pasu. Pro usnadnění hubnutí je proto klíčové zvládat stres.

Zde je 5 netušených důvodů, které vám brání zhubnout i přes vaši snahu!
Zde je 5 netušených důvodů, které vám brání zhubnout i přes vaši snahu!

Několik tipů, jak snížit stres:

 • Cvičte meditaci nebo všímavost.
 • Vyjádřete své emoce a myšlenky příteli, milované osobě nebo profesionálovi.
 • Pravidelně cvičte, abyste uvolnili endorfiny, hormony dobré nálady.
 • Udělejte si čas pro sebe: čtení, horká koupel, jemná hudba atd.

3. Nedostatečná hydratace

Voda hraje důležitou roli v procesu hubnutí, protože pomáhá vylučovat toxiny z našeho těla a podílí se na metabolismu tuků. Pití dostatečného množství vody navíc pomáhá snižovat pocity hladu a pomáhá našemu tělu lépe vstřebávat živiny. Doporučuje se vypít alespoň 1,5 litru vody denně, případně i více v závislosti na vaší fyzické aktivitě a okolní teplotě.

Jak pít dostatek vody během dne?

 • Noste láhev s vodou nebo láhev s vodou, abyste pravidelně hydratovali.
 • Změňte požitky také konzumací bylinných čajů, zeleného čaje nebo dokonce domácích ochucených vod.
 • Před a po každém jídle přidejte sklenici vody.
 • Jezte ovoce a zeleninu bohatou na vodu, jako je okurka, meloun nebo meloun.

4. Nedostatky vitamínů a minerálů

Ke správnému fungování potřebuje naše tělo dostatečný přísun vitamínů a minerálů, které hrají klíčovou roli v energetickém metabolismu a regulaci hmotnosti. Nedostatek některých mikroživin, jako je železo, jód, vitamín D nebo hořčík, může zpomalit vaše hubnutí.

Bohatá a pestrá strava, která pokryje vaše potřeby:

 1. Ovoce a zelenina: upřednostňujte sezónní a místní produkty, abyste mohli využít všech jejich nutričních výhod.
 2. Proteiny: kombinujte různé zdroje (živočišné a rostlinné) pro kompletní zásobu esenciálních aminokyselin.
 3. Sacharidy: upřednostňujte potraviny s nízkým glykemickým indexem, jako jsou luštěniny nebo celozrnné výrobky, abyste se vyhnuli prudkým nárůstům inzulínu.
 4. Lipidy: nezanedbávejte dobré tuky (omega-3, omega-9), přítomné v olivovém oleji, tučných rybách a olejnatých semenech.

Pokud si myslíte, že trpíte nedostatkem i přes vyváženou stravu, neváhejte se poradit se zdravotníkem, který vás může nasměrovat na hlubší analýzy a případně vhodnou suplementaci.

5. Vliv léků na hmotnost

Některé léky mohou ovlivnit vaši váhu, a to buď zvýšením chuti k jídlu a nutkavým nutkáním k jídlu, nebo snížením klidového výdeje energie. Mezi nimi najdeme zejména některá antidepresiva, antipsychotika, kortikosteroidy a dokonce i hormonální léčbu. Pokud si myslíte, že vaše léky mohou způsobovat potíže s hubnutím, poraďte se se svým lékařem. Možná vám přizpůsobí dávkování nebo vám nabídne alternativu.

Hubnutí není jen o dietě a cvičení. Je důležité vzít v úvahu různé zde uvedené faktory, jako je spánek, stres, hydratace, nedostatek mikroživin a vliv léků. Přijetím komplexního a personalizovaného přístupu je snazší úspěšně zhubnout a udržet si zdravý životní styl.

Domů » Blog » Zde je 5 netušených důvodů, které vám brání zhubnout i přes vaši snahu!