Zde je to, co narcista dělá na konci vztahu, aby vás dostal zpět

Alenka Procházková

Ve vztahu se stává, že se ocitneme v přítomnosti člověka, který se chová jako narcistický zvrhlík. Tento typ jednotlivce je neustále manipulativní a snaží se mít kontrolu nad ostatními. Když vztah s takovým jedincem skončí, udělá vše pro to, aby se pokusil získat svého bývalého partnera zpět. Zde jsou některé z těchto strategií.

Sliby změny

Pro začátek se vás narcistický perverzní pokusí přesvědčit, že si uvědomil své chyby a že je připraven se změnit. Pozor na tento typ řeči: Často jediné, na čem této osobě záleží, je znovu získat nad vámi kontrolu. Ve skutečnosti se nestará o vaše pocity a vaše potřeby a hledá pouze své vlastní uspokojení.

Nezapomeňte na své minulé zkušenosti

Je důležité si pamatovat zkoušky, kterými jste prošli během vašeho vztahu s narcistickým zvrhlíkem. Byl opravdu pozorný k vašim potřebám? Respektoval vaše hranice? Vždy bral v úvahu vaše emoce? Pokud je odpověď ne, pak je velká šance, že jeho sliby o změně budou marné. Nespadněte do pasti!

Vina a lítost

Další častou manipulační taktikou narcistického zvrhlíka je vyvolat ve vás pocit viny. Projeví smutek, lítost a možná i uroní pár slz, abyste se cítili provinile a zodpovědní za situaci. Cíl je zde jednoduchý: přivést vás zpět do jeho náruče, aby nad vámi znovu získal jeho moc.

Zde je to, co narcista dělá na konci vztahu, aby vás dostal zpět
Zde je to, co narcista dělá na konci vztahu, aby vás dostal zpět

Nespadněte do emoční pasti

Je těžké necítit soucit s někým, kdo vypadá, že trpí. Musíte však vědět, jak rozlišit mezi upřímnými emocemi a těmi, které zinscenuje narcistický zvrhlík. Věnujte pozornost varovným signálům a zůstaňte pevně ve svém rozhodnutí ukončit tento toxický vztah.

Použití citového vydírání

Citové vydírání je další impozantní zbraní používanou narcistickými zvrhlíky. Přinutí vás věřit, že bez vás trpí, a mohou dokonce hrozit, že si ublíží, pokud se nevrátíte. Když čelíte takovým situacím, je nezbytné zachovat klid a distancovat se.

Naučte se říkat ne a stanovte si své limity

Máte právo myslet na sebe a snažit se být šťastní, daleko od tohoto člověka, který vám tolik ublížil. Nepodléhejte citovému vydírání, stanovte si své hranice a chraňte se. Neváhejte požádat o pomoc své okolí a odborníky, pokud cítíte potřebu.

Návrat svádění

Aby si vás získal zpět, narcistický zvrhlík pro vás pravděpodobně zopakuje své lákadla. Stane se opět atraktivním, ohleduplným a dokonce bude předstírat, že naslouchá vašim potřebám. Nenechte se zmást tímto novým aspektem: je to pro něj pouze způsob, jak se znovu spojit a získat nad vámi kontrolu.

Zůstaňte ostražití kvůli těmto změnám chování

Je nezbytné zůstat ve střehu a nepodléhat kouzlu narcistického zvrhlíka. Pamatujte, že jeho úmysly většinou nejsou upřímné a snaží se s vámi pouze manipulovat. Mějte na paměti důvody, proč jste vztah ukončili, a zaměřte se na své osobní blaho.

Chraňte se a vyhledejte podporu

Narcističtí zvrhlíci jsou zruční v manipulaci a mohou nasadit mnoho strategií, aby získali svého bývalého partnera zpět. V tomto ohledu je zásadní distancovat se, požádat o pomoc své okolí i odborníky a především věřit ve svou schopnost se po tak toxickém vztahu chránit a znovu se vybudovat. Nenechte tohoto člověka napadnout váš emocionální a mentální prostor a vykročte s důvěrou vpřed na cestě k vašemu osobnímu rozvoji.

Domů » Blog » Zde je to, co narcista dělá na konci vztahu, aby vás dostal zpět